Casa Apicultorilor

Stupi din poliuretan

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline faroger

• *
  • 1
  • +0/-0
Stupi din poliuretan
« : Martie 10, 2013, 11:34:37 a.m. »
Stupi din poliuretan

Mesaj editat de Api-admin  pe motiv de reclama
« Ultima Modificare: August 14, 2016, 02:36:42 a.m. de Api-admin »

Offline octav88

• **
  • 65
  • +1/-1
Re: stupi din poliuretan
« Răspuns #1 : Martie 13, 2013, 05:00:51 p.m. »
Eu am 7 bucati. Sunt foarte buni... ca sunt foarte scumpi asta este partea a 2-a.
« Ultima Modificare: August 14, 2016, 02:40:53 a.m. de Api-admin »

Offline Api-admin

• 433
  • +7/-0
  • Ialomita
Re: Stupi din poliuretan
« Răspuns #2 : Martie 14, 2013, 12:49:10 a.m. »
Dragi apicultori,ne cerem scuze, dar conform politicii de functionare a forumului nu putem permite accesul oricarei firme pentru a-si face reclama publica fara ca sa ceara permisiunea .

Salutam insa ideea stupilor de poliuretan si ma bucur sa aflu ca un coleg de-al nostru de forum detine asa ceva.

Il invit pe colegul ovtav88 cu aceasta ocazie sa ne povesteasca mai multe despre ei daca doreste.

Vom incerca sa adunam pareri si opinii care sa ne ajute pe mai departe sa luam decizii in ceea ce priveste achizitionarea stupilor de acest gen .
« Ultima Modificare: August 14, 2016, 02:38:02 a.m. de Api-admin »

Offline octav88

• **
  • 65
  • +1/-1
« Răspuns #3 : Martie 14, 2013, 11:48:42 a.m. »
Pai spuneti ce va intereseaza exact .

Eu detin un numar de 7 stupi de acest gen. am achizitionat chiar cand iesea pe piata pentru prima data stupul pe 10 rame reversibil- are posibilitatea de a lucra in pat rece/cald. o Poza de la pastoral tei 2011
« Ultima Modificare: August 14, 2016, 02:41:31 a.m. de Api-admin »

Offline Api-admin

• 433
  • +7/-0
  • Ialomita
« Răspuns #4 : Martie 14, 2013, 12:21:48 p.m. »
Pai spuneti ce va intereseaza exact ?

Daca ne puteti spune avantajele si dezavantajele unui stup de acest fel.

Stiu ca e usor, izoleaza termic foarte bine, ca nu face condens dar vreau sa va intreb sunt rezistenti mecanic, nu se degradeaza la transport ?

Am vazut la cineva niste stupi de lemn facuti orizontali din dulap de 5 cm erau buni iarna izolau bine termic insa primavara era problema, ieseau mai tarziu albinele la zbor fiindca lemnul de 5 tinea nu numai de cald dar tineau si de frig
( blocau razele soarelui sa incalzeasca aerul din interior.)

Intrebare !!
Nu era mai bine daca fata stupului era din plastic cu un indice de conductivitate termica mai mare?
Astfel  razele timpurii al soarelui de primavara care incalzeau fata stupului indemnau albinele sa iasa mai repede la zborul de curatire .
« Ultima Modificare: Martie 14, 2013, 12:23:57 p.m. de Api-admin »