Autor Subiect: Stupi din poliuretan  (Citit de 4410 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

faroger

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Reputatie: +0/-0
Stupi din poliuretan
« : Martie 10, 2013, 11:34:37 a.m. »
Mesaj editat de Api-admin  pe motiv de reclama

Citat din: Regulamentul de functionare a forumului link=http://www.forum.casa-apicultorilor.info/index.php?action=register
Spam-ul, postarea repetitiva a aceluiasi mesaj, publicitatea, scrisorile inlantuite, schemele piramidale sau solicitarile sunt si acestea interzise pe acest forum.
« Ultima Modificare: Martie 14, 2013, 12:45:42 a.m. de Api-admin »

mierebunadealbine

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • Reputatie: +0/-0
  • Slobozia - Ialomita
Re: stupi din poliuretan
« Răspuns #1 : Martie 13, 2013, 10:18:41 a.m. »
Frate lasa-ne cu condensul sunt frumosi dar nu se preteaza la noi in tara asta ciudata.
In baragan sufla vantul de mori sa-i legam  cu ancore in transilvania e frig de mori se intorc dacii in mormant daca vad stupi de polioritan.

Colegi sustineti-ma aici e sait de reclame sau de sfaturi constructiv !!!

« Ultima Modificare: Aprilie 10, 2013, 02:00:01 p.m. de Api-admin »

octav88

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 65
  • Reputatie: +1/-0
Re: stupi din poliuretan
« Răspuns #2 : Martie 13, 2013, 05:00:51 p.m. »
Aveti stupi de poliuretan? de ce vorbiti in necunostiinta de cauza? eu pot vorbi ca am 7 bucati. sunt f buni... ca sunt foarte scumpi nu scumpi asta este partea a 2a

Api-admin

• Administrator
  • Sr. Member
  • Mesaje postate: 411
  • Reputatie: +2/-0
  • Ialomita
Re: Stupi din poliuretan
« Răspuns #3 : Martie 14, 2013, 12:49:10 a.m. »
Dragi apicultori,ne cerem scuze, dar conform politicii de functionare a forumului nu putem permite accesul oricarei firme pentru a-si face reclama publica fara ca sa ceara permisiunea . Salutam insa ideea stupilor de poliuretan si ma bucur sa aflu ca un coleg de-al nostru de forum detine asa ceva.

Il invit pe colegul ovtav88 cu aceasta ocazie sa ne povesteasca mai multe despre ei
 Vom incerca sa adunam pareri si opinii care sa ne ajute pe mai departe sa luam decizii in ceea ce priveste achizitionarea stupilor de acest gen .
Vizitati-ne si pe

octav88

• Jr. Member
  • **
« Răspuns #4 : Martie 14, 2013, 11:48:42 a.m. »
Pai spuneti ce va intereseaza exact . eu detin un numar de 7 stupi de acest gen. am achizitionat chiar cand iesea pe piata pentru prima data stupul pe 10 rame reversibil- are posibilitatea de a lucra in pat rece/cald. o Poza de la pastoral tei 2011
« Ultima Modificare: Noiembrie 08, 2013, 12:48:10 a.m. de Api-admin »

Api-admin

• Administrator
  • Sr. Member
  • Mesaje postate: 411
  • Reputatie: +2/-0
  • Ialomita
« Răspuns #5 : Martie 14, 2013, 12:21:48 p.m. »
Pai spuneti ce va intereseaza exact ?

Daca ne puteti spune avantajele si dezavantajele unui stup de acest fel.

Stiu ca e usor, izoleaza termic foarte bine, ca nu face condens dar vreau sa va intreb sunt rezistenti mecanic, nu se degradeaza la transport ?

Am vazut la cineva niste stupi de lemn facuti orizontali din dulap de 5 cm erau buni iarna izolau bine termic insa primavara era problema, ieseau mai tarziu albinele la zbor fiindca lemnul de 5 tinea nu numai de cald dar tineau si de frig
( blocau razele soarelui sa incalzeasca aerul din interior.)

Intrebare !!
Nu era mai bine daca fata stupului era din plastic cu un indice de conductivitate termica mai mare?
Astfel  razele timpurii al soarelui de primavara care incalzeau fata stupului indemnau albinele sa iasa mai repede la zborul de curatire .
« Ultima Modificare: Martie 14, 2013, 12:23:57 p.m. de Api-admin »
Vizitati-ne si pe

octav88

• Jr. Member
  • **
« Răspuns #6 : Martie 14, 2013, 04:25:19 p.m. »
Eu nu am abservat aceste diferente... iernez fara capacul de la fundul cu sita. Condens fac ceva pe peretele pus urdinisului pe pat cald. La transport trebuie avut grija probabil la materiale taietoare-intzepatoare. Ca avantaj as mentiona ca nu trebuie vospiti absolut deloc. Ei totusi in schib isi vor mai schimba culoarea... imi pare rau nu am niste poze recente sa va arat. In timpul culesului am observat ca sunt primii care ies la zbor si ultimii care se intorc adica lucreaza pana tarziu.
Sa nu comparam dulapul de 5 de lemn cu poliuretanul... totusi stupii aceia odata si o data vor trebui mutati undeva si nu intotdeauna ai ajutor cu tine.

sorin_s2003

• Full Member
  • Mesaje postate: 157
« Răspuns #7 : Februarie 17, 2014, 07:29:40 p.m. »
Am executat astazi un nucleu de imperechere din plistiren de inalta presiune,micut,cu 3 rame si lumina ramelor de 150x135. Cotele exterioare de gabarit ale corpului sunt 210x153x232(L,l,h).O sa pun o poza ca sa va dati cu parerea.Nu am terminat hranitorul si capacul,le voi termina joi si voi pune poze.
« Ultima Modificare: Martie 18, 2014, 08:08:07 p.m. de Api-admin »
sorin_s2003

sorin_s2003

• Full Member
  • Mesaje postate: 157
« Răspuns #8 : Februarie 21, 2014, 08:01:12 a.m. »
Astept sa va dati cu parerea,as vrea sa fac vreo 10 bc. si nu vreau sa lucrez degeaba.
« Ultima Modificare: Martie 18, 2014, 08:09:07 p.m. de Api-admin »
sorin_s2003

nicolai

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 493
  • Reputatie: +2/-3
  • Turnu Magurele
« Răspuns #9 : Februarie 21, 2014, 08:09:10 a.m. »
Dati inainte ca sunt beton,de ce sa nu fie buni ?
Singura problema ar fi greutatea (il poate lua vintul) o piatra si se rezolva problema. :D
« Ultima Modificare: Februarie 21, 2014, 08:14:02 a.m. de nicolai »