Autor Subiect: RAMA OARBA-colectoare de varooa??  (Citit de 15707 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

doru c.

• Hero Member
  • Mesaje postate: 734
  • CRAIOVA
RAMA OARBA-colectoare de varooa??
« : Februarie 06, 2013, 12:13:03 p.m. »
Nu suntem in perioada cand folosim asa ceva,dar vreau sa ''aud'' si parerea celor mai experimentati...
Stiu ca parerile sunt impartite privind utilitatea ramei oarbe.....unii o folosesc pentru ca matca sa depuna in celule crescute special pentru trantori,iar altii pur si simplu pentru colectarea deceara...
Personal am incercat anul trecut (sunt incepator,la a doua iernare) dar nu am putut sa-mi fac o parere.....chiar am avut surpriza sa gasesc miere depusa pe rama oarba....
Pe de alta parte cred ca daca nu esti atent si nu monitorizezi operatiunea,risti sa te trezesti cu o cresatorie de trantori,ceea ce nu stiu cat e de util....
SANATATE SA AVEM!!!!.....ca restul cumparam..

Api-admin

• Administrator
  • Sr. Member
  • Mesaje postate: 412
  • Ialomita
Re: RAMA OARBA-colectoare de varooa??
« Răspuns #1 : Februarie 06, 2013, 05:11:39 p.m. »
Si eu vreau sa folosesc rama oarba, pentru a reduce tratamentele acestea toxice împotriva varoa.
Insa e o problema trebuie folosite cumva acele larve, ori vandute ca apilarnil, ori folosite in alte scopuri.
Eu ma gandeam sa le folosesc la cresterea de prepelite, am un amic de la care intentionez sa cumpar prepelite.

( amicul este si el membru aici pe forum  se numeste Nicolae )
« Ultima Modificare: Februarie 06, 2013, 05:13:17 p.m. de Api-admin »
Vizitati-ne si pe

012mircea

• Hero Member
  • Mesaje postate: 790
  • Dolj
« Răspuns #2 : Februarie 07, 2013, 09:30:29 p.m. »
Eu folosesc un model mai special de rama claditoare si mi se pare deosebit de utila.
Doru, in a doua parte a verii cand familia nu mai are nevoie de trantori pune miere in rama claditoare nu este o mare surpriza.
« Ultima Modificare: Martie 19, 2014, 06:37:09 p.m. de Api-admin »

012mircea

• Hero Member
  • Dolj
« Răspuns #3 : Februarie 07, 2013, 09:35:55 p.m. »
In poza de mai sus zona claditoare este in dreapta si s-a intamplat ce a zis Doru. Adica trantorii nu au fost recoltati la timp, au inceput sa eclozioneze si in locul lor albinele au inceput sa puna miere. Se intampla si la case mai mari!!

doru c.

• Hero Member
  • CRAIOVA
« Răspuns #4 : Februarie 07, 2013, 10:42:25 p.m. »
Eu folosesc un model mai special de rama claditoare si mi se pare deosebit de utila.
Da,am discutat despre acest model si sunt sigur ca e ok,dar cred ca e nevoie de cel putin 2...gresesc?
Eu am folosit si banalul hranitor tip uluc...si a fost bine....
M-ar interesa si parerea dvs.despre utlilitatea ramei claditoare...
Numai bine!

savustanculescu

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
« Răspuns #5 : Februarie 09, 2013, 12:22:32 a.m. »
Am folosit rama claditoare si inca mai folosesc dar in afara ca se reduce numarul de varoa in rest nu vad nici-un avantaj. De ce?Pentru ca eu ramele cu puiet de trintor le dau la puii de gaina sa manince trintorii dar ei ciugol cu ceara cu tot si eu folosesc doar rama goala pentru o noua constructie.

012mircea

• Hero Member
  • Dolj
« Răspuns #6 : Februarie 09, 2013, 04:00:25 p.m. »
De ce n-o puneti in topitorul solar sa se topeasca ceara mai intai.
In al doilea rand consider ca in prezenta ramei claditoare albinele sunt tentate mai putin sa cladeasca celule de trantori pe ramele celelalte. Mai sunt si alte mici avantaje dar oricum numai reducerea varoa este un argument suficient.

doru c.

• Hero Member
  • CRAIOVA
« Răspuns #7 : Februarie 14, 2013, 11:27:59 a.m. »
Cei ce folosesc rama oarba ar trebui sa ne explice si de cand incep sa o puna in stup...
Eu am inceput o data cu largirea cuibului si pot spune ca eram cu inima indoita pentru ca aveam nevoie ca albinele sa cladeasca pe fagurii artificiali,astfel sa-mi asigur minimul necesar de rame cladite,si cum la noi in zona primavara a fost capricioasa,iar pomii fructiferi nici nu au inflorit,,am avut ceva probleme....dar asta este.....mergem inainte!

octav88

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 65
« Răspuns #8 : Martie 13, 2013, 05:11:22 p.m. »
Rama crescatoare are mult avantaje, dar totul depinde de ce vrei tu ca apicultor sa obtii... Logic daca vrei ca albinele sa iti construiasca foitelede ceara de ce sa pui rama crescatoare? Asteapata sa le construiasca si apoi pune rama crescatoare. Eu am folosit-o cu foarte mare succesc in stoparea roirii(numai sa apuci sa o tai destul de des). Personal am reusit sa imi sporesc productia de ceara(ceara este 100% naturala), am avut si faguri cu miere la vanzare. Aceasta este experienta mea de un sezon in folosirea ramei claditoare experimental pe 3 familii si am obtinut aprox 1 kg de familie. In incheiere vreau sa va atentionez ca este prima data cand patesc ca ceara topita sub forma de roata sa fie atacata de gaselnita... dar numai cea din rama crescatoare. Nu stiu inca daca are vreo legatura, probabil gaselnitza apreciaza ceara 100 % naturala

doru c.

• Hero Member
  • CRAIOVA
« Răspuns #9 : Martie 14, 2013, 10:09:48 a.m. »
Rama crescatoare are mult avantaje, dar totul depinde de ce vrei tu ca apicultor sa obtii... Logic daca vrei ca albinele sa iti construiasca foitelede ceara de ce sa pui rama crescatoare? Asteapata sa le construiasca si apoi pune rama crescatoare. Eu am folosit-o cu foarte mare succesc in stoparea roirii(numai sa apuci sa o tai destul de des). Personal am reusit sa imi sporesc productia de ceara(ceara este 100% naturala), am avut si faguri cu miere la vanzare. Aceasta este experienta mea de un sezon in folosirea ramei claditoare experimental pe 3 familii si am obtinut aprox 1 kg de familie. In incheiere vreau sa va atentionez ca este prima data cand patesc ca ceara topita sub forma de roata sa fie atacata de gaselnita... dar numai cea din rama crescatoare. Nu stiu inca daca are vreo legatura, probabil gaselnitza apreciaza ceara 100 % naturala
Dupa cum scrie si titlul ma refer la diminuarea parazitului acarian Varroa destructor din stup,si dupa cum spunea si dl.Mircea(012mircea) si eu cred ca ,folosind aceasta metoda,albina nu mai construieste asa multe celule de trantor pe ramele normale...ceea ce cred ca e un avantaj.....Ca mai putem si reconditiona ceara de pe aceasta rama...cu atat mai bine....