Autor Subiect: RAMA OARBA-colectoare de varooa??  (Citit de 18900 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Online doru c.

• Hero Member
  • Mesaje postate: 748
  • Reputatie: +6/-0
  • CRAIOVA
RAMA OARBA-colectoare de varooa??
« : Februarie 06, 2013, 12:13:03 p.m. »
Nu suntem in perioada cand folosim asa ceva,dar vreau sa ''aud'' si parerea celor mai experimentati...
Stiu ca parerile sunt impartite privind utilitatea ramei oarbe.....unii o folosesc pentru ca matca sa depuna in celule crescute special pentru trantori,iar altii pur si simplu pentru colectarea deceara...
Personal am incercat anul trecut (sunt incepator,la a doua iernare) dar nu am putut sa-mi fac o parere.....chiar am avut surpriza sa gasesc miere depusa pe rama oarba....
Pe de alta parte cred ca daca nu esti atent si nu monitorizezi operatiunea,risti sa te trezesti cu o cresatorie de trantori,ceea ce nu stiu cat e de util....
SANATATE SA AVEM!!!!.....ca restul cumparam..

Offline Api-admin

• Administrator
  • Sr. Member
  • Mesaje postate: 417
  • Reputatie: +2/-0
  • Ialomita
Re: RAMA OARBA-colectoare de varooa??
« Răspuns #1 : Februarie 06, 2013, 05:11:39 p.m. »
Si eu vreau sa folosesc rama oarba, pentru a reduce tratamentele acestea toxice împotriva varoa.
Insa e o problema trebuie folosite cumva acele larve, ori vandute ca apilarnil, ori folosite in alte scopuri.
Eu ma gandeam sa le folosesc la cresterea de prepelite, am un amic de la care intentionez sa cumpar prepelite.

( amicul este si el membru aici pe forum  se numeste Nicolae )
« Ultima Modificare: Februarie 06, 2013, 05:13:17 p.m. de Api-admin »

Offline 012mircea

• Hero Member
  • Mesaje postate: 843
  • Reputatie: +5/-1
  • Dolj
« Răspuns #2 : Februarie 07, 2013, 09:30:29 p.m. »
Eu folosesc un model mai special de rama claditoare si mi se pare deosebit de utila.
Doru, in a doua parte a verii cand familia nu mai are nevoie de trantori pune miere in rama claditoare nu este o mare surpriza.
« Ultima Modificare: Martie 19, 2014, 06:37:09 p.m. de Api-admin »

Offline 012mircea

• Hero Member
  • Mesaje postate: 843
  • Reputatie: +5/-1
  • Dolj
« Răspuns #3 : Februarie 07, 2013, 09:35:55 p.m. »
In poza de mai sus zona claditoare este in dreapta si s-a intamplat ce a zis Doru. Adica trantorii nu au fost recoltati la timp, au inceput sa eclozioneze si in locul lor albinele au inceput sa puna miere. Se intampla si la case mai mari!!

Online doru c.

• Hero Member
  • Mesaje postate: 748
  • Reputatie: +6/-0
  • CRAIOVA
« Răspuns #4 : Februarie 07, 2013, 10:42:25 p.m. »
Eu folosesc un model mai special de rama claditoare si mi se pare deosebit de utila.
Da,am discutat despre acest model si sunt sigur ca e ok,dar cred ca e nevoie de cel putin 2...gresesc?
Eu am folosit si banalul hranitor tip uluc...si a fost bine....
M-ar interesa si parerea dvs.despre utlilitatea ramei claditoare...
Numai bine!
SANATATE SA AVEM!!!!.....ca restul cumparam..