Autor Subiect: Stupul ME  (Citit de 3429 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online sorin_s2003

• Full Member
  • Mesaje postate: 188
  • Reputatie: +1/-0
Stupul ME
« : Noiembrie 29, 2013, 08:07:13 a.m. »
Doresc ca in iarna aceasta sa imi confectionez un stup multietajat cu trei corpuri.Doresc acest lucru pentru al experimenta si pentru a vedea pe viu cum se lucreaza cu el.Daca aveti desene cu acest tip de stup, va rog mult sa postati aici.
sorin_s2003

Offline 012mircea

• Hero Member
  • Mesaje postate: 843
  • Reputatie: +5/-1
  • Dolj
Re: Stupul ME
« Răspuns #1 : Noiembrie 29, 2013, 01:55:11 p.m. »
Stupul multietajat este probabil stupul cel mai raspandit in lume. Vreau sa spun ca nu are rost sa faci experimente pe un tip de stup care s-a experimentat in fel si chip. Nu iti ramane decat sa profiti de experienta altora:scrisa, video, etc.
Daca ai stupi verticali pe 10 rame, pentru stupul multietajat difera doar inaltimea corpului de la 310 la vertical Dadant la 245 la multietajat. Celelalte elemente (fund, podisor, capac) sunt la fel ca la vertical.
Avantajul major al stupului ME este rama unica.

Online sorin_s2003

• Full Member
« Răspuns #2 : Noiembrie 29, 2013, 06:11:35 p.m. »
Eu am stupi pe 10 rame, cu magazie la dimensiunea normala a ramelor.Inseamna ca nu mai are rost sa mai am inca un tip de rame pe acasa,voi continua cu ce am.
sorin_s2003

Offline 012mircea

• Hero Member
  • Mesaje postate: 843
  • Reputatie: +5/-1
  • Dolj
« Răspuns #3 : Noiembrie 29, 2013, 06:58:14 p.m. »
Eu am stupi pe 10 rame, cu magazie la dimensiunea normala a ramelor.Inseamna ca nu mai are rost sa mai am inca un tip de rame pe acasa,voi continua cu ce am.
Departe de mine gandul de a te sfatui sa nu incerci ME.
Spun numai ca te poti documenta foarte bine despre ME si fara sa ai ME.
Eu de exemplu am studiat destul de mult acest subiect si am ajuns la concluzia ca pentru stupine mici spre foarte mici, pe stationar cum am eu stupul ME nu se preteaza.
O sa-ti dau numai un argument sau poate doua:cand zici ME zici lucrul cu catul si nu cu rama ceea ce inseamna stupi foarte puternici tot timpul anului. La un stationar cu culesuri in salturi, carpatina noastra umple greu trei caturi.Nu zic de 4,5 sau mai multe.Deci as putea avea ME dar tot cu rama as lucra si atunci?...

Online sorin_s2003

• Full Member
« Răspuns #4 : Ianuarie 28, 2014, 11:26:21 a.m. »
Ma poate trimite cineva la un link de unde sa iau cartea "o alta viziune asupra apiculturii" de Aurel Malaia ?Eu nu am reusit sagasesc.
sorin_s2003