Autor Subiect: POZE doru c.  (Citit de 8798 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

012mircea

• Hero Member
  • Mesaje postate: 791
  • Dolj
Re: POZE doru c.
« Răspuns #60 : Ianuarie 14, 2014, 09:22:40 p.m. »
Matcile le iei de la un tip pe nume Cristian? De la el iau si eu botcile cu care fac roiuri. Eu am stupina in localitatea vecina la 5km de el.

012mircea

• Hero Member
  • Dolj
« Răspuns #61 : Ianuarie 14, 2014, 09:28:38 p.m. »
Dar totusi mi se pare o risipa de resurse faptul ca schimbi matcile dupa o jumatate de sezon practic.
Probabil ca iti este teama sa nu iti roiasca si tie anul urmator. Altfel e cam de necrezut sa iei o matca buna de pe 7-8 rame de puiet, s-o omori si sa pui alta in loc!!!

david nick

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 286
  • Vaslui
« Răspuns #62 : Ianuarie 14, 2014, 09:45:00 p.m. »
Mircea hai sa judecam putin.
Am 23 de roi din copaci  cu matci de roire +23 din lazile de unde au iesit( Care nici nu le cunosc) asa ca anul viitor sunt sanse sa roiasca o parte din ele +altele care sa zicem am matci batrane .Daca nu luam cat de cat masuri ne trezim cu surprize si nu doresc sa fie procent mai mare de 10-15 %familii roitoare.Cei mai multi roi prinsi in ultimii 6 ani de cand sunt cu lucian am avut 50 /an din peste 500 de familii la data acea.Matcile sunt de acolo din LEU.

david nick

• Sr. Member
  • Vaslui
« Răspuns #63 : Ianuarie 14, 2014, 09:56:56 p.m. »
Ce pui in stupi de intra roi singuri?? :o

În primul rand lada sa fie cu ceva vechime,sa fie cu fund plin fara plasa,cu urdinisul deschis si cu 2-3 rame cu miere cristalizata preferabil de rapita si  daca exista un parfum special de atras roii este mai bine.Se mai pot adauga 2 rame cu faguri artificiali .
Albinele vor detecta mierea o vor cara si apoi garantat se vor intoarce cu mic cu mare la acel stup.

Metoda este buna si cu lazi prin apropierea stupinei dar fara rame cu miere ci numai date cu feromon de matca sau pasta Abejar .

012mircea

• Hero Member
  • Dolj
« Răspuns #64 : Ianuarie 14, 2014, 10:40:18 p.m. »
Mircea hai sa judecam putin.
Am 23 de roi din copaci  cu matci de roire +23 din lazile de unde au iesit( Care nici nu le cunosc) asa ca anul viitor sunt sanse sa roiasca o parte din ele +altele care sa zicem am matci batrane .Daca nu luam cat de cat masuri ne trezim cu surprize si nu doresc sa fie procent mai mare de 10-15 %familii roitoare.Cei mai multi roi prinsi in ultimii 6 ani de cand sunt cu lucian am avut 50 /an din peste 500 de familii la data acea.Matcile sunt de acolo din LEU.
O.K.

012mircea

• Hero Member
  • Dolj
« Răspuns #65 : Ianuarie 14, 2014, 10:42:35 p.m. »
Doru, ne gasi taina peste pozele tale. Sper ca ne gazduiesti!

doru c.

• Hero Member
  • Mesaje postate: 734
  • CRAIOVA
« Răspuns #66 : Ianuarie 15, 2014, 11:14:31 p.m. »
Doru, ne gasi taina peste pozele tale. Sper ca ne gazduiesti!
Stai linistit!!!
Sunt subiecte atat de interesante,ca nu mai conteaza pe subiectul cui sunt scrise.....
Treaba cu prinsul roiurilor in lazi lasate pe vatra am mai auzit-o..Am incercat si eu,dar pana acum nu a dat rezultate.Cei drept nu am folosit nici Abejar,nici feromoni,dar sigur am sa mai incerc....
Faptul ca Nick schimba matcile din roiurile prinse din pom,nu e rea....si pana la urma cateva zeci de marci,la o asa "industrie",nu e o mare paguba...si pana la urma,"scopul,scuza mijloacele!!".Si faptul ca avem acelasi "furnizor" de botci si matci,ma bucura !!!
SPOR!!!
SANATATE SA AVEM!!!!.....ca restul cumparam..

Maty Calin

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 65
« Răspuns #67 : Ianuarie 31, 2014, 08:14:34 p.m. »
Si mia mi sa intamplat am  avut lada veche in stupina care mirosea a stup ciara  si pu si simplu nu stiu de unde a venit dar lam gasit intro lada veche  ;)

Maty Calin

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 65
« Răspuns #68 : Ianuarie 31, 2014, 08:20:12 p.m. »
Ce rasa de matci folositi bukfast domnu David

david nick

• Sr. Member
  • Vaslui