Forum Casa Apicultorilor

Comorile neamului romanesc

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Elena

• 968
  • +23/-2
  • Iubesc viata, natura, oamenii si "fetitele" mele!
Re: Comorile neamului romanesc
« Răspuns #20 : Ianuarie 03, 2016, 11:03:27 a.m. »
   Eu voi continua cu Gromovnicul, este o carte de sute de ani si merita sa ramana undeva si sa o cunoastem si noi.
   Pentru luna ianuarie scrie asa:
  „ In ziua anului nou de se va rosi cerul, sau zorile spre rasarit, insemneaza in acel an razboi, si ploi vor fi.  Iar de va straluci soarele frumos, arata ca va fi anul bun, si peste din destul. Asijderea noaptea cea dintaiu a anului nou de se va intampla luminoasa si fara vant insemneaza an bun, iar batand spre miazazi vant, moarte se va intampla.
   In ziua praznicului Dumnezeiestii aratari (Boboteaza) de va straluci soarele an bun va veni, iar de va fi negura, multi oameni vor muri. Iar de va ninge, sau va ploua, nerodire sau scumpete de paine insemneaza. In zilele acestea soarele intra la semnul Varsatorului de apa, carele este calduros si umed, De va tuna cand soarele se afla in semnul acesta taranii vor avea paguba in semanaturi.”
Campulung Moldovenesc

Dumnezeu e în toate, oriunde si oricând, deci, iubiti-L!!! 
Fiecare noua zi este o binecuvantare; multumeste, bucura-te si traieste intens fiecare clipa, nu stii cate mai sunt!

Offline Elena

• 968
  • +23/-2
« Răspuns #21 : Ianuarie 03, 2016, 11:49:20 a.m. »
Am scris acum si pentru februarie, ca am avut timp acum dar si pentru ca de aici rezulta ca se refera la anul pe vechi, nu pe nou!
      „ In ziua Intampinarii Domnului Nostru Iisus Hristos de va fi luna luminoasa, bun si roditor va fi acel an, si zapada va cadea. In ziua prea cuviosului Martinian, de va fi frig si ger, 40 de zile va fi frig si ger. Iar in noaptea aceea de cu seara, de va bate vant, asemenea 40 de zile  va bate tot vant.  In ziua lasatului de sec de carne, daca soarele va rasari in senin, insemneaza ca semanaturile devreme vor fi bune.
   La 7 a lui februarie intra soarele in semnul cercului Pestelui, care arata frig si umezeala. De se va intampla tunet cand cand soarele intra in semnul Pestelui, lipsa de grau arata.”   
   Ziua Intampinarii e pe 2 februarie, iar Martinian pe 13 februarie, zilele astea ne intereseaza pe noi apicultorii.
   Acum las sa ganditi si voi cum e cu potrivirea datelor ca eu ma cam zapacesc: zodiile au fost date pe data normala, astrala, dupa noul calendar gregorian, introdus in 1582 in tarile catolice si la noi in est in sec XX, insa sarbatorile? Cele solare si-au pastrat datele anterioare, cum e 25 decembrie-Nasterea dupa calendarul gregorian (nou) ca si la catolici, iar cele lunare - cum e Pastele, dupa calendarul iulian. Pe vechi, Craciunul e pe 7 ianuarie, deci cum interpretam noi Gromovnicul?
Campulung Moldovenesc

Fiecare noua zi este o binecuvantare; multumeste, bucura-te si traieste intens fiecare clipa, nu stii cate mai sunt!

Offline Elena

• 968
  • +23/-2
« Răspuns #22 : Ianuarie 06, 2016, 10:57:26 p.m. »
   In ziua praznicului Dumnezeiestii aratari (Boboteaza) de va straluci soarele an bun va veni, iar de va fi negura, multi oameni vor muri. Iar de va ninge, sau va ploua, nerodire sau scumpete de paine insemneaza.
    Astazi este Boboteaza, la noi a fost potrivita vremea, nu a nins, nu a plouat, nu a fost ceata si soarele s-a aratat printre nori sporadic, mai mult la amiaza, a fost putin soare. Vreau sa vad daca va fi un an aproape bun la noi in zona! Voi observa cum va fi anul pentru cei din sud, sud-est unde a plouat, chiar va fi putin rod?
    Am reflectat la calendar si am ajuns la concluzia ca noi facem calendarul, noi suntem cei care transmitem divinitatii ceva prin simtire, deci degeaba e data de...daca nu atingem cu inima evenimentul, nu se intampla nimic deosebit! Asta e concluzia mea, asadar voi observa evenimentele dupa stilul nou ca asta il aplicam, il tinem si-l simtim (cu zodiile e altceva, e legat de pozitia constelatiilor).  Semnele se urmaresc in primele 12 zile de la Nasterea Mantuitorului, pai si biblic in a 12-a zi de la nastere magii au ajuns la Bethleem cu darurile (aur, tamaie si smirna), nimic nu-i intamplator.
« Ultima Modificare: Ianuarie 06, 2016, 11:53:23 p.m. de Elena »
Campulung Moldovenesc

Offline Elena

• 968
  • +23/-2
« Răspuns #23 : Ianuarie 13, 2016, 12:16:20 a.m. »
   As fi vrut sa sterg mesajul anterior, dar nu se poate.  :-[  Am mai gandit zilele astea si concluzia este ca observatiile sunt facute pe vechiul calendar asa incat urmarirea si interpretarea ar trebu facute tot pe cel vechi ca sa determinam prevestirile.
   Daca pe nou Craciunul a fost vineri (ar trebui sa moara multe albine), pe vechi a fost joi si se pare ca se cam potriveste!  Daca ati observat pe vechi am avut gerul Craciunului si se pare ca va fi si gerul Bobotezei. Azi a fost a sasea zi si a plouat dimineata, a fost soare la pranz, apoi vant puternic.
    Dupa prezicere se pare ca va fi miere putina anul acesta, dar nu se stie ce schimbari se pot produce, pastoralul schimba lucrurile. Sa fim optimisti si sa asteptam ziua de 2 febr (care?). Anul trecut 2 feb pe nou abia a picurat din stresina, pe vechi, dupa 13 zile, a curs suvoi din stresina, Eu din stupii de la munte am obtinut in stationar peste 20-25 kg/stup, cum a fost pe vechi nu pe nou.
Campulung Moldovenesc

Offline Elena

• 968
  • +23/-2
« Răspuns #24 : Ianuarie 03, 2017, 10:34:25 p.m. »
Asemeni tuturor femeilor revin la preziceri.
Am recitit messajele anterioare si iata ca se implineste iar pe vechi, deci vineri si au murit multe albine (si in multe zone ale tarii nu doar la noi), productie mica de miere, asa cum scrie acolo, asta e a doua confirmare ca gromovnicul calculeaza pe vechi nu pe nou. Hai sa urmarim si anul asta dar de pe 6 ianuarie incolo. 
Campulung Moldovenesc