Forum Casa Apicultorilor

Asociatii apicole - pro si contra

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dinupaltinis

• 124
  • +10/-2
Re: Asociatii apicole - pro si contra
« Răspuns #10 : Februarie 07, 2015, 12:20:34 a.m. »
    Mai intreb ceva: este obligatorie inmatricularea?

Bineinteles ca e obligatorie.Fara ea nu vi se repartizeaza culoar de zbor pentru albine in pastoral la salcam. ;) :D ;D
Revin.Daca doriti sa accesati fonduri europene, este una dintre conditiile puse.
« Ultima Modificare: Februarie 07, 2015, 12:24:00 a.m. de dinupaltinis »

Offline Elena

• 968
  • +23/-2
  • Iubesc viata, natura, oamenii si "fetitele" mele!
« Răspuns #11 : Februarie 07, 2015, 12:55:04 a.m. »
   Nu ma intereseaza fondurile europene, nu-mi place sa-mi complic existenta, n-am nevoie de dureri de cap. Asadar prind "culoarul de zbor' oricum!  ;D ;D ;D
   Atunci obligatoriu e doar caietul de stupina.
Campulung Moldovenesc

Dumnezeu e în toate, oriunde si oricând, deci, iubiti-L!!! 
Fiecare noua zi este o binecuvantare; multumeste, bucura-te si traieste intens fiecare clipa, nu stii cate mai sunt!

Offline dinupaltinis

• 124
  • +10/-2
« Răspuns #12 : Februarie 07, 2015, 01:16:10 a.m. »
Caietul e bine sa-l aveti sa-l aratati, ca de citit nu o sa-l citeasca nimeni.Un panou de identificare a stupinei ale carui dimensiuni nu o sa le gasiti niciunde(eu anul trecut l-am facut dintr-o coala ministeriala si am prins-o pe prima lada din rand).

Offline miky

• *
  • 18
  • +7/-2
« Răspuns #13 : Iulie 28, 2015, 06:25:48 a.m. »
Buna  ziua!
Pana  una  alta  si  pana  a fi  pro sau  contra ,  iata  ce  zice  legea apiculturii  383 din 2013  la  art  18.

c) avertisment sau amenda de la 50 lei la 100 lei, in cazul neidentificarii stupilor de catre apicultor, la formele asociative de profil legal constituite, conform legislatiei in domeniu;

d) avertisment sau amenda de la 100 lei la 150 lei, in cazul neidentificarii stupilor de catre formele asociative de profil, legal constituite, conform legislatiei in domeniu;
 Pai altceva mai stiu astia

Adica  , te obliga  sa  te inscrii  iar  pe  asociatie  o  obliga  sa  te  identifice  .Adica  sa  vada  ce  stupi  sunt  in  zona lor

Offline Elena

• 968
  • +23/-2
  • Iubesc viata, natura, oamenii si "fetitele" mele!
« Răspuns #14 : Iulie 29, 2015, 11:55:45 p.m. »
  Miky, spune ce vrei sa zici, dai un citat si vrei sa ... Ce? Poate tu in minte ai clar ce vrei, ai pus accentul pe un adevar, noi insa trebuie sa dam in bobi ca sa ne prindem. Te rugam sa nu fii zgarcit la vorba, scrie complet ce trebuie ca sa intelegem toti. Multumesc pentru toleranta si ca nu te-ai suparat pe mine!  :)
Campulung Moldovenesc

Dumnezeu e în toate, oriunde si oricând, deci, iubiti-L!!! 
Fiecare noua zi este o binecuvantare; multumeste, bucura-te si traieste intens fiecare clipa, nu stii cate mai sunt!