Forum Casa Apicultorilor

Elena

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Elena

• 968
  • +23/-2
  • Iubesc viata, natura, oamenii si "fetitele" mele!
Re: Elena
« Răspuns #140 : Ianuarie 03, 2017, 09:59:17 p.m. »
    As vrea sa incep anul prin a scrie ceva bun, asa ca va scriu ca sunt sanoasa impreuna cu familia mea. La multi ani!
    In ce priveste albinele, nu stiu nici daca mai traiesc, nu am fost la ele si fug de adevar cu intentie. La noi e ger, noaptea sunt si -15 sau -20, se pare ca pana in februarie va fi tot rece conform prognozei. Ele nu au zburat de la inceputul lui noiembrie, iar in stupi este si miere de mana din august, ce o fi in stup numai ele stiu cum su daca se pot tine atata timp. Doamne ajuta ca noi nu putem face nimic!

Campulung Moldovenesc

Dumnezeu e în toate, oriunde si oricând, deci, iubiti-L!!! 
Fiecare noua zi este o binecuvantare; multumeste, bucura-te si traieste intens fiecare clipa, nu stii cate mai sunt!

Offline nicolai

• 1351
  • +19/-6
« Răspuns #141 : Februarie 06, 2017, 12:00:04 p.m. »
Îmi pare rău de pierderea ta,nu da înapoi.

Offline Elena

• 968
  • +23/-2
  • Iubesc viata, natura, oamenii si "fetitele" mele!
« Răspuns #142 : Septembrie 26, 2017, 11:49:52 p.m. »
Buna tuturor forumistilor!
Am revenit pe forum ca sa va spun ce mai fac, ma simt datoare.
Am iesit in mai cu...doar 4 familii si a cincea a scapat ca prin minune, ca daca nu se incalzea si nu se topea zapada de pe florile copacilor se ducea si asta ca mai erau o mana de albine si matca. in mai pe 19 am facut primul roi, apoi la 5 zile mai faceam unul, asa incat am reusit sa fac 6. I-am facut prin stolonare, am luat cate o rama din cei 4 stupi la fiecare roi, au iesit puternici si sunt familii acum, chiar de la primii doi roi am recoltat miere. Al cincilea s-a refacut si el si e bun acum, dar tot nu-i cum imi place mie...dar data fiind situatia, e bine asa,
Si pentru ca aveam acum 11 familii puternice pregatite pt iernat pe 7-8-9 rame eram multumita.
       Astazi m-am dus hotarata sa scot cate o rama din doi stupi care aveau surplus si sa le pastrez pt nevoie in primavara si acolo ce-am vazut nu mi-a venit a crede! Unul din cei doi stupi plini de miere si albina era in margine pe lagar, acum era jos si in jur totul imprastiat. dupa cum erau rupte ramele, sita, diafragma mi-am dat seama ca nu vantul era vinovat ci URSUL! La doar 80-90 m de blocuri a venit ursul. Traiesc un sentiment contradictoriu, nu simt ura, ciuda sau revolta ci mila, o compasiune pentru niste biete animale haituite de foame datorata secetei si faptului ca noi culegem totul pt export! E trist... padurea e taiata, fructele si ciupercile culese intens, caprioarele ucise si gospodariile pazite, cu ce sa faci grasime pt hibernare? Eu as fi pregatita pt hibernare dar nu sunt ursoaica... :) :) :)
      Asa ca mai am 10 familii! Ne auzim la primavara si vedem ce-a ramas.
Campulung Moldovenesc

Dumnezeu e în toate, oriunde si oricând, deci, iubiti-L!!! 
Fiecare noua zi este o binecuvantare; multumeste, bucura-te si traieste intens fiecare clipa, nu stii cate mai sunt!