Forum Casa Apicultorilor

Lucrari de primavara

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Elena

• 968
  • +23/-2
  • Iubesc viata, natura, oamenii si "fetitele" mele!
Re: Lucrari de primavara
« Răspuns #245 : Aprilie 08, 2016, 11:59:29 a.m. »
   Multumesc profesore! Ca bine le mai stii! Ai inca un plus!   :-*
   Ieri am reusit sa le fac revizia tuturor, ai dreptate, in unii am gasit albinele cladind deasupra ramelor spre podisor, in altii alungeau celulele de sus de sub speteaza. In unii am gasit gol, adica nu aveau miere deloc, numai ceva nectar, e vorba de unii stupi din osb, probabil au produs caldura necesara si consumul a fost mare si in doi stupi de lemn care sunt buba de puiet.
    Toti stupii au cate 2 rame cu pastura proaspata, penultima si inca una, ori in stanga ori in dreapta, in functie de pana unde e puiet. Am introdus in toti cate 1 sau 2 rame goale, dupa nevoi. La ce pastura au daca le dau sirop cate 2-300 g la doua zile se dezvolta grozav. Nu stiu unde si ce vor culege dar cine stiu sigur!
Campulung Moldovenesc

Dumnezeu e în toate, oriunde si oricând, deci, iubiti-L!!! 
Fiecare noua zi este o binecuvantare; multumeste, bucura-te si traieste intens fiecare clipa, nu stii cate mai sunt!

Offline nicolai

• 1351
  • +19/-6
« Răspuns #246 : Aprilie 11, 2016, 11:15:36 p.m. »
Elena ai mesaj!!

Offline sorin_s2003

• 222
  • +6/-3
« Răspuns #247 : Martie 11, 2017, 01:26:53 p.m. »
In primul rand, sunt f multumit ca am iesit din iarna fara nici o pierdere,nu am avut decat max.10 albine moarte pe fundul lazilor.Familiile sunt la fel cum le-am lasat in toamna.Am facut acum doua zile revizie,toti au puiet,mancare,si am mai scos din ramele goale de miere pentru pastrarea mai buna a caldurii.Intr-un cuvant, sunt multumit.
sorin_s2003