Forum Casa Apicultorilor

Preturi polenizare culturi agricole

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Api-admin

• 435
  • +7/-0
  • Ialomita
Preturi polenizare culturi agricole
« : Februarie 22, 2013, 09:55:01 p.m. »

Voi incepe prin a prezenta un fragment dintr-un articol aparut pe situl  Organizatiei pentru Alimentatie si Agricultura a Natiunilor Unite ( FAO =>
www.fao.org/home/en/ )

Adresa unde se gaseste informatia :  ftp.fao.org/docrep/fao/012/i0842e/i0842e09.pdf
Citat
THE VALUE OF BEES FOR CROP POLLINATION
......
The value of bee pollination in Western Europe is estimated to be 30-50 times the value of honey and
wax harvests in this region. In Africa, bee pollination is sometimes estimated to be 100 times the value
of the honey harvest, depending on the type of crop.

In a country like Denmark, about 3,000 tonnes of honey is harvested every year. It has a value of
60 million DKK or about €7.6 million. However, the value of oilseeds, fruits and berries created by the
pollination work of bees is estimated to be between 1,600 and 3,000 million DKK, equivalent to €200
and €400 million.
.....................

Citat
Valoarea economica a polenizarii 
....................
„ Valoarea economica a polenizarii in Europa de Vest este estimata a fi de 30-50 ori mai mare decat valoarea mierii, si a celorlalte produse apicole ale stupului . În Africa, aceasta valoare este uneori estimata a fi si de 100 de ori mai mare decat valoarea de recoltei de miere, în functie de tipul de cultura.

Într-o tara ca Danemarca, aproximativ 3.000 de tone de miere este recoltata în fiecare an, ea are o valoare de 60 de milioane DKK ( aproximativ 7,6 milioane € ).
Cu toate acestea, valoarea semintelor oleaginoase, fructelor si fructelor de padure create prin munca de polenizare a albinelor este estimata a fi între 1.600 si 3.000 de milioane DKK, echivalentul a 200 - 400 de milioane €.”
.......

Cei interesati mai pot accesa si alte articole pe aceasta tema de pe situl acestei organizatii :
http://www.fao.org/search/en/?cx=018170620143701104933%3Aqq82jsfba7w&q=THE+VALUE+OF+BEES+FOR+CROP+POLLINATION

Preturi polenizare culturi agricole SUA

Se pare ca exista si o diferentiere la plata intre culturii, pentru a poleniza plante cu secretie saraca de nectar ( par, mar etc ) se plateste mai mult pentru a stimula apicultorii .

In anul 1990 pretul pentru polenizarea culturilor bogate in nectar era undeva sub 20 de dolari pe familie, in schimb pentru culturile cu secretie saraca de nectar se practica pretul de 40 dolari pe familie .

Pana in anul 2009 aceste preturi au crescut la 35 dolari per famile cultura cu secretie bogata de nectar si 70 de dolari per familie la culturi cu secretie saraca de nectar .

Pentru culturile de migdal pretul a crescut de la 50 de dolari in 1993 la 150 de dolari in 2009 .

Pe acest link putem gasi si un studiu cu privire la diferentele de pret la polenizare in diferite zone ale Americi ( Coasta de Est vs Coasta de Vest )

http://agdev.anr.udel.edu/maarec/wp-content/uploads/2011/02/Pollination-rentals-PNWEAST.pdf

O ferma apicola din America numita  "APIS HIVE "

Ne prezinta pe situl lor  http://www.apishive.com/pollenation-serives/pollination-services-fees

tarifele practicate in anul 2011 pentru inchirierea stupilor pentru polenizare .( se inchiriza pe durata polenizarii unei anumite culturii )

Pentru polenizare :

Migdal Californian - 154 de dolari pe familie ( familie cu minim 8 rame albina medie)

Cirese de Utah si Colorado, Mar de colorado, Pere de Colorado etc se percepe 45 de dolari pe familie .

Inchirierea familiilor de albine se face in numar de 4 fiindca sunt asezate pe paleti de cate 4 familii, iar cantitatea minima de familii care se pot inchiria este de 4 .
« Ultima Modificare: Februarie 09, 2016, 05:18:43 p.m. de Api-admin »

Offline Api-admin

• 435
  • +7/-0
  • Ialomita
Preturi polenizare culturi agricole ( Australia )
« Răspuns #1 : Februarie 23, 2013, 12:07:20 a.m. »
Pe un alt site cu profil apicol de data aceasta din Australia se prezinta orientativ preturile practicate .

www.aussiepollination.com.au/services/pricing/

50 de dolari pe stup pentru contracte pe perioade scurte si daca un SUA pretul pe familie pentru polenizarea plantatiilor de migdal este de 150 de dolari, in Australia acesta ajunge doar la 75 de dolari .
« Ultima Modificare: Februarie 09, 2016, 05:19:31 p.m. de Api-admin »

Offline sorin_s2003

• 222
  • +6/-3
Re: Preturi polenizare culturi agricole ( USA )
« Răspuns #2 : Noiembrie 25, 2013, 12:08:09 p.m. »
Degeaba! Fermierii nostri mai bine si-ar taia o mana decat sa plateasca polenizarea.Am incercat la o livada mare, dar mi-a zis ca mai bine face polenizarea chimic.De,modernizare si in horticultura.
sorin_s2003

Offline 012mircea

• 1102
  • +16/-2
  • Dolj
« Răspuns #3 : Noiembrie 25, 2013, 03:30:23 p.m. »
Pe de alta parte nu cred ca in tara noastra sunt zone nepopulate cu albine. Asa ca cinstit vorbind de ce-ar plati cineva sa-i duci stupii in livada cand el oricum are albine?

Ca o gluma, dar nu e gluma, am un vecin care nu prea e pe creanga lui si imi zicea asta primavara:ce cauta albinele mele in pomii lui?

Asa ca daca s-ar putea sa le mai dam si bani ca sa ne lase cu stupii prin livezi sau alte culturi.

Offline doru c.

• 871
  • +13/-1
  • CRAIOVA
« Răspuns #4 : Noiembrie 25, 2013, 05:55:39 p.m. »
Pe de alta parte nu cred ca in tara noastra sunt zone nepopulate cu albine. Asa ca cinstit vorbind de ce-ar plati cineva sa-i duci stupii in livada cand el oricum are albine?

Ca o gluma, dar nu e gluma, am un vecin care nu prea e pe creanga lui si imi zicea asta primavara:ce cauta albinele mele in pomii lui?

Asa ca daca s-ar putea sa le mai dam si bani ca sa ne lase cu stupii prin livezi sau alte culturi.

De CARCOTASI e plina lumea....Trebuia sa-l intrebi ce culoarea au albinele....el sigur ca raspundea cu:"GALBENA".....si atunci ii explicai ca nu sunt ale tale,pt ca tu le ai ...ROSII... ;D ;D
SANATATE SA AVEM!!!!.....ca restul cumparam..