- DISCUTII GENERALE APICOLE - > LUCRARI IN STUPINA

GASELNITA-cum o combatem??

(1/7) > >>

doru c.:
Cred ca este un subiect de luat in seama si pe cat de simplu la prima vedere,pe atat de controversat.Spun asta pentru ca sunt multi care trateaza cu mai putin interes aceasta problema si apoi se vaita ca au ramas fara rame...Sunt multe metode de a ne ferii de aceasta molie:
-tratament termic-fagurii sunt tinuti in congelator pentru 3-4 ore;
-tratament cu batoane de sulf-fagurii sunt stivuiti in corpuri de stupi,dulapuri speciale sau chiar camere,sunt afumati cu sulf si pastrati inchisi ermetic;
-tratament cu acid acetic glaciar....
Probabil ca mai sunt si alte metode si asteptam cu interes sa fie explicate....
SPOR

david nick:
In decurs de zece ani am incercat metodele expuse dar tot mi-au stricat din rame,am incercat cu frunze de nuc intre rame   ,busuioc si tot fara maxim rezultat.asa ca am trecut la studierea gaselnitei si am aflat de prin carti urmatoarele
  -noi cand scoatem ramele din stupi ele au deja oua pe  ele(,albinele nu permit sa se dezvolte.)
  -oul rezista si pana la minus 9 grade iar cand are temperatura optima de 20-22 grade incepe dezvoltarea(rezista si 2 ani)
 -pe ramele vigine(unde nu a fost puiet )oul daca incepe dezvoltarea moare imediat ca nu are cu ce se hrani.
Asa ca in camera unde se depozitea caturile cu rame s-a instalat aer conditionat ce mentine constant 15-16 grade iar gaselnita in 3 ani nu am mai vazut.Aici trebuie amintit ca acel AC are un consum destul de mare si nu se justifica pentru cateva caturi.
Pentru cei cu rame putine cea mai eficienta metoda este (testat de mine)....luarea caturilor cat mai tarziu de pe stupi,pudrarea cu zahar pudra si depozitarea lor in beci.Zaharul absoarbe din umiditate creaza o crusta pe fagure si gaselnita nu prea se poate dezvolta.Albinelor le chiar place primavara aceste rame dulci.

doru c.:
Buna ideea cu pudrarea ramelor cu zahar pudra....Cea cu AC cred ca se preteaza,exact cum ati spus,pt cei care au rame multe si isi permit astfel de costuri.
O alta metoda ,dar pe care eu nu o recomand,esta folosirea naftalinei....Se stie ca acest produs,des folosit de bunicii nostri,alunga moliile si de aceea multi il folosesc si la pastrarea ramelor....Stiind ca este un produs foarte toxic pentru om,pentru albina cred ca poate fi nociv....si mai ales ca prezinta un miros foarte persistent....
Ma intorc asupra unui tratament expus mai sus si anume :Tratamentul cu ACID ACETIC GLACIAR
Am citit numai cuvinte de lauda despre acest produs si am inteles ca ,pe langa combaterea gaselnitei, este eficace si in dezinfectarea fagurilor....Daca a folosit cineva ,poate sa ne dea mai multe explicatii de folosire si poate sa ne indrume de unde putem sa achizitionam....
SPOR!!!

012mircea:
Anul trecut datorita dezvoltarii stupinei nu prea am avut rame de pastrat peste iarna si ce-am avut(dar numai noi) le-am tinut in casa si n-au avut nimic. Anul acesta am cateva zeci de rame. Pe cele noi le voi pastra tot in casa iar cele din care a eclozionat puiet o sa le pastrez sub cuiburi. In poza de mai jos am 3 familii de anul asta facute in mai. Din lipsa de cutii le-am lasat in roinite, carora le-am facut si magazin 1/1. Dupa ultima extractie cuibul l-am mutat in magazin si ramele goale le-am pus jos. La momentul mutarii avea 5 rame cu puiet si coronite si o rama cu vreo 3kg de pastura asa ca au avut loc(roinitele sunt pe 6 rame). Pana la un anumit punct stupul vertical cu magazin este un multietajat cu rame 1/1 asa ca nu am nici o emotie.

david nick:
Metoda cu ramele sub cuib este foarte buna ,am folosit-o si eu candva .Pe atunci aveam funduri detasabile dar din cauza pastoralului am fost nevoit sa prind fundurile de lada sa nu la mai pierd la mutarea stupilor.
La ce se vede in poza tu faci cuibul in partea stinga privind lada din spate .....de ce sau gaselnita este dezorientata??? ;D ;D

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina urm─âtoare

Du-te la versiunea complet─â