Autor Subiect: PAULOWNIA  (Citit de 7611 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

david nick

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 280
  • Reputatie: +8/-0
  • Vaslui
Re: PAULOWNIA
« Răspuns #20 : August 26, 2013, 09:57:44 p.m. »
uite paulownia semanata anul trecut in martie,se poate vedea cum s-a lemnificat iar anul acesta a dat din nou,unele din radeacina altele din tulpina.Sa iasa un copac drept vor trebui taiate in primavara la 3 cm de sol apoi plantate afara imediat dupa intrarea in vegetatie ,sarsit de aprilie inceput de mai.La inceput vor stagna cca o luna in dezvoltare dar dupa pleaca bine
« Ultima Modificare: August 26, 2013, 10:02:34 p.m. de david nick »

doru c.

• Hero Member
  • Mesaje postate: 680
  • Reputatie: +6/-0
  • CRAIOVA
« Răspuns #21 : August 27, 2013, 10:10:28 a.m. »
Trebuie semanata in februarie sa aiba timp sa se dezvolte radacina iar toamna tulpina sa se lemnifice asfel in urmatorul an nu mai rasare,.
Se poate planta si afara in luna mai-iunie dar peste iarna mor toate..........fa tu rost de seminte si iti stau la dispozitie  telefonic daca vrei.
Am sa va solicit sprijinul imediat ce intru in posesia semintelor......
SPOR!!!
SANATATE SA AVEM!!!!.....ca restul cumparam..

012mircea

• Hero Member
  • Mesaje postate: 652
  • Reputatie: +4/-1
  • Dolj
« Răspuns #22 : August 27, 2013, 08:05:29 p.m. »
Nick si Doru,
Ma voi chiar aveti teren sa plantati buruiana asta?
O fi buna nu zic, da ca sa se cunoasca trebuie sa prapadesti macar un pogon de loc si pe urma sa tai bilete pentru albinele straine. Gresesc?

doru c.

• Hero Member
  • CRAIOVA
« Răspuns #23 : August 27, 2013, 08:49:42 p.m. »
Nick si Doru,
Ma voi chiar aveti teren sa plantati buruiana asta?
O fi buna nu zic, da ca sa se cunoasca trebuie sa prapadesti macar un pogon de loc si pe urma sa tai bilete pentru albinele straine. Gresesc?
Stai Bre Nea MIRCEA ca nu ma apuc de infiintat culturi cu paulownia.....dar 2-3 copaci asa de "umbra" prin curte parca as pune...ca acum se intampla sa vina si albinele vecinilor....asta e ...si ale mele au cules putin de pe cultura vecinului de facelia...."c-asa e-n tenis!"... ;) ;) :D :D
SPOR!!!!

savustanculescu

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
  • Reputatie: +2/-0
« Răspuns #24 : Septembrie 05, 2013, 09:32:17 a.m. »
La semintele de PAULOWNIA ma inscriu si eu, daca e posibil ,contra-cost bineinteles.

doru c.

• Hero Member
  • CRAIOVA
« Răspuns #25 : Septembrie 05, 2013, 10:13:56 a.m. »
La semintele de PAULOWNIA ma inscriu si eu, daca e posibil ,contra-cost bineinteles.
Bine ati revenit pintre noi!
Daca le primesc,va dau de la mine......

savustanculescu

• Newbie
  • *
« Răspuns #26 : Septembrie 12, 2013, 07:23:21 p.m. »
Dorule, in curtea facultatii de mecanica din Craiova sunt citiva pomi de Paulownia si am vazut ca au foarte multe fructe si mai mici si mai mari. Voi trece din saptamina in saptamina si voi culege acele fructe  pe care le voi planta in ghivece pe terasa apartamentului.Daca vrei ne intilnim la o bere la vechiul loc si vom studia de la distanta pomii.

doru c.

• Hero Member
  • CRAIOVA
« Răspuns #27 : Septembrie 13, 2013, 10:17:22 a.m. »
Dorule, in curtea facultatii de mecanica din Craiova sunt citiva pomi de Paulownia si am vazut ca au foarte multe fructe si mai mici si mai mari. Voi trece din saptamina in saptamina si voi culege acele fructe  pe care le voi planta in ghivece pe terasa apartamentului.Daca vrei ne intilnim la o bere la vechiul loc si vom studia de la distanta pomii.
Sigur ca da....Putem sa stabilim o intalnire....poate vine si Mircea....Daca sunt "coapte"semintele si puteti sa luati mai multe...vreu si eu....nu prea am trecere prin zona...ca altfel mergem si cautam....Si eu le-as pune cateva tot in ghiveci pe balcon...Vorbim cu dl david nick si ne explica mai multe...
SANATATE!!!

012mircea

• Hero Member
  • Mesaje postate: 652
  • Reputatie: +4/-1
  • Dolj
« Răspuns #28 : Septembrie 14, 2013, 04:05:54 a.m. »
Sigur ca da....Putem sa stabilim o intalnire....poate vine si Mircea....Daca sunt "coapte"semintele si puteti sa luati mai multe...vreu si eu....nu prea am trecere prin zona...ca altfel mergem si cautam....Si eu le-as pune cateva tot in ghiveci pe balcon...Vorbim cu dl david nick si ne explica mai multe...
SANATATE!!!
Eu pe timpul verii stau mai mult la tara. Daca fixati o intalnire, nu promit dar o sa incerc sa-mi fac programul sa fiu prin zona. Daca se vad pomii de la terasa de bere inseamna ca sunt cam prin fata. O sa studiez zona.

savustanculescu

• Newbie
  • *
« Răspuns #29 : Septembrie 18, 2013, 06:04:54 p.m. »
Eu sunt liber in fiecare zi de lucru dupa ora 17. In celelalte zile,vineri,simbata si duminica sunt plecat la mosie. Stii agricultura se poate face si la sfirsit de saptamina dar nu cu prea mult spor. Pomii sunt in fata facultatii spre calea Bucuresti.